Nadnárodný koncern UTC Power si vybral kolektory zo Žiaru pre ich technickú vyspelosť
Nadnárodný koncern United Technologies Corporation skúša v divízii UTC Power v USA vákuové kolektory od slovenského výrobcu THERMO|SOLAR Žiar pre svoje absorbčné chladiacie zariadenia. Solárne chladenie je jednou z najzaujímavejších perspektívnych oblastí využitia slnečnej energie, najmä v krajinách s horúcou klímou, ku ktorým patrí značná časť USA. Najväčší výkon kolektorov je v tomto prípade perfektne zladený s obdobím najväčšej potreby chladenia.
„Doterajšie testy a merania Američanov na kolektoroch potvrdili ich mimoriadnu vhodnosť pre ich účely. V súčasnosti pracujú na technicko-ekonomickej optimalizácii celého chladiaceho systému. To je veľmi dôležité, lebo solárne chladenie má síce zanedbateľné prevádzkové náklady, ale investičné sú zatiaľ výrazne vyššie oproti bežnému kompresorovému chladiacemu stroju. Vo svete i v Európe funguje viacero chladiacich zariadení na solárny pohon, ale väčšinou sú to iba demonštračné zariadenia na pilotné projekty. Viaceré subjekty však intenzívne pracujú na riešeniach, ktoré budú schopné konkurovať dnes bežne používaným zariadeniam,“ povedal riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s. r. o., v Žiari nad Hronom, Milan Novák.
Trh USA je podľa Nováka veľmi perspektívny, v súčasnosti má v južných štátoch a Kalifornii klimatizačné zariadenie väčšina domov. Nadnárodný koncern UTC Power si vybral kolektory zo Žiaru pre ich technickú vyspelosť.
Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov sa produkciou pohybuje na špičke inovácií už od svojho vzniku. Základom pokrokovosti sú ploché vákuové solárne kolektory, ktoré sú pôvodne výsledkom výskumu nemeckého spoločníka a firma ich vyrába ako jediná na svete.
Výrobca si zakladá na tom, že jeho výrobky patria do kategórie high-tech. Kvalitu umocňujú aj používané materiály, zabezpečujúce životnosť kolektorov na asi 30 rokov i viac.
S postupujúcim globálnym otepľovaním sa solárne zariadenia najnovšie začínajú využívať ako energetický zdroj pre absorpčné klimatizačné zariadenia. Ich masovému rozšíreniu na toto použitie zatiaľ bráni vysoká vstupná cena v porovnaní s elektrickými, ktorých investičné náklady sú zatiaľ výrazne nižšie.
„Výskum a vývoj však napreduje rýchlym tempom a je predpoklad, že v najbližších piatich, maximálne ôsmich rokoch sa dočkáme aj cenovo prijateľných zariadení na solárne chladenie. Táto perspektíva je mimoriadne príťažlivá, lebo v období najväčšej intenzity slnečného žiarenia, teda maximálneho solárneho príkonu, treba aj najintenzívnejšie chladiť,“ načrtol ďalší vývoj Novák.