Kombinácia zvýšenia DPH a zastavenia dotácií by zastavila trh
Bez existencie dotácií by zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) z terajších 19% na 20% prispelo na Slovensku k výraznému prepadu predaja slnečných kolektorov i ďalších obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Výrobcovia preto dúfajú, že vláda aj pri realizácií úsporných opatrení bude pokračovať v politike dotácii pre tento najekologickejší zdroj energie. V opačnom prípade by došlo k drastickému prepadu využívania OZE, kde je Slovensko aj tak na chvoste v EU. Informoval o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák.
[blockquote],,Terajšie dotácie na slnečné kolektory sú v podstate hlavne vrátením DPH spotrebiteľovi a navyše štát získava ďalšie dane a odvody od výrobcov a montážnych organizácií. V prípade súbehu zvýšenia DPH a ukončenia dotácií by boli ohrozené stovky pracovných miest vo výrobe a pri montáži. Pritom aj pri súčasnej existencii dotácií a DPH 19% sa za 16 mesiacov z celkovej schválenej sumy 8 miliónov € na slnečné kolektory a biomasu nevyčerpala ani tretina. Cca 2000 schválených žiadostí o dotácie na kolektory je aj na slovenské pomery veľmi málo. Ale bez dotácii by v čase krízy došlo k výraznému prepadu predaja. Už viac ako rok platí dvojnásobná dotácia vo výške až 200 eur na m2 absorbčnej plochy slnečných kolektorov a odhadom 90 percent namontovaných slnečných kolektorov pre obyvateľstvo v súčasnosti využíva dotácie“, konštatoval M.Novák.[/blockquote]
Dodal, že rozvoj OZE je všade na svete až existenčne závislý na dotáciách. V SR do minulého roka neexistovali dotácie a tak verejnosť nadobudla dojem, že slnečné kolektory sú určitým nadštandardom a majú dlhú dobu návratnosti. Pritom však existencia dotácií tak zlepšuje ekonomiku využívania OZE tak, že tieto zariadenia sú už nielen ekologické, ale aj ekonomické. Prostá návratnosť solárnych zariadení začína niekde na úrovni 7 rokov, avšak je silne závislá od ceny porovnávaného energetického zdroja.
[blockquote],,Škoda by bolo, keby sa v tejto oblasti postupovalo necitlivo a zvrátil by sa naštartovaný pozitívny trend v OZE. Pre občanov je v súčasnosti kúpa dotovanej solárnej zostavy na prípravu teplej vody najvýhodnejšou za posledných 15 rokov. Ceny sú po predchádzajúcom poklese prijateľné a navyše výslednú cenu solárnej zostavy zlacňuje v SR podpora. Táto situácia však dlho nepotrvá. Je len otázkou času, kedy budú výrobcovia nútení premietnuť rast cien vstupov do realizačných cien. Súčasná štátna dotácia pokryje približne 30 % z konečnej ceny solárnej zostavy na kľúč aj s montážou, pričom počas praxou potvrdenej životnosti na úrovni 30 rokov sa solárny systém aj pri dnešných cenách energií niekoľkokrát zaplatí. Zariadenie pritom ušetrí až 70% z nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosti“, vysvetlil M.Novák.[/blockquote]
Poukázal aj nato, že najlacnejší certifikovaný solárny systém pri dodávke na kľúč od THERMO|SOLARU stojí po započítaní štátnej dotácie iba 2320 eur. Slúži na prípravu teplej vody v rodinných domoch, má 200 l zásobník pre 2-3 osoby. Výhodou slnečných kolektorov, v porovnaní s inými zdrojmi energie je to, že slnečné kolektory si vyžadujú investíciu v podstate iba raz. Po namontovaní solárneho systému už žiadne ďalšie väčšie výdavky občan nemá a nasledujúcich 30 a viac rokov má podstatnú časť teplej vody zadarmo. Šetrí na usporenom plyne, elektrine, alebo pevnom palive. V podstate jediná údržba, ktorá je za 30-40 rokov životnosti potrebná, je výmena nemrznúcej zmesi v primárnom systéme raz za cca 6 rokov.