THERMO|SOLAR radí záujemcom o využívanie slnečnej energie
Záujemcovia o poukážky na podporu pre Obnoviteľné zdroje energie (OZE), ktoré štát poskytuje občanom prostredníctvom SIEA (Slovenská inovačná a energetická agentúra), až do výšky 50 % z nákladov na ich inštaláciu, sa často obracajú o radu na firmu THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. Medzi najčastejšie otázky patria: ako si správne vybrať podporované zariadenie na využívanie slnečnej energie, ako čerpať čo najvyššiu podporu od štátu, koľko ročne reálne ušetrí takéto zariadenie, aká je životnosť a návratnosť slnečných kolektorov, ako uspieť v ďalšom kole vydávania poukážok na podporu OZE a pod.
Riaditeľ THERMO|SOLARU Alfréd Gottas k tomu hovorí: ,,Pre laika nie je jednoduché správne si vybrať podporované zariadenie na využívanie slnečnej energie. Najlepšie je obrátiť sa na renomovaného dodávateľa a nechať si urobiť ponuku na mieru. Veď zbytočne bolo v prvom kole nevyužitých cca 1/3, čiže okolo 500 poukážok (1457 versus 970) a v druhom zatiaľ už tiež 500 (3216 versus cca 2700), týkajúcich sa práve slnečných kolektorov. Dôvodom nevyužitia všetkých vydaných poukážok bol najmä neuvážený prístup domácností, ktoré často neboli definitívne rozhodnuté o využití štátnej podpory a niekedy ani nemali vyčlenené vlastné peniaze na spolufinancovanie.
THERMO|SOLAR je nielen najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov v SR, ale v konkurencii okolo 200 zaregistrovaných kolektorov aj najčastejšie vyberaným dodávateľom podporovaných kolektorov. Na Slovensku je cena stále hlavným a často rozhodujúcim faktorom. Pokiaľ chce 3-4 členná domácnosť čerpať maximálnu možnú podporu na kúpu slnečných kolektorov vo výške 1750 eur, najvhodnejšia je pre ňu zostava s 3 kolektormi TS 300 a 300 litrovým zásobníkom na teplú vodu. Cena s inštaláciou je na úrovni 4000 eur. Pokiaľ potrebujú menej teplej vody, vhodnú zostavu im navrhneme. Môžu nás kontaktovať e-mailom, alebo telefonicky. Na výber máme spolu 11 registrovaných slnečných kolektorov. Každý si tak môže vybrať systém na mieru. Najčastejšie si zákazníci zvolia slnečné kolektory TS 300, ktoré majú najlepší pomer ceny a kvality.“
Dodal, že v prípade solárneho systému a slnečných kolektorov z akciovej ponuky THERMO|SOLARU môžu domácnosti dostať podporu vo výške 781 až 1750 eur podľa typu a počtu kolektorov. Podpora predstavuje 35–50 % z ceny, ale nesme presiahnuť 50 % z nákladov na kompletnú inštaláciu solárneho systému. Konkrétna výška závisí od výkonu kolektorov. Ročne tak môže domácnosť v rodinnom dome ušetriť aj viac ako 250 eur za prípravu teplej vody pri solárnom systéme z THERMO|SOLARU. Návratnosť systému bude so štátnou podporou na úrovni 5-7 rokov a praxou overená životnosť je 40 rokov.
[blockquote]Na otázku, ako uspieť v ďalšom kole vydávania poukážok na podporu OZE, A. Gottas odporúča: ,,Nečakajte na poslednú chvíľu a vyberte si hneď zariadenie od overeného výrobcu a spoľahlivú realizačnú firmu. K vyplneniu žiadosti si prichystajte aj všetky údaje o nehnuteľnosti, na ktorú chcete umiestniť zariadenie na OZE, vrátane údajov z katastra nehnuteľností. V žiadosti musíte uviesť katastrálne územie, súpisné číslo nehnuteľnosti uvedené na liste vlastníctva a číslo listu vlastníctva. Pri vyhlásení ďalšieho kola (predpokladá sa v druhom štvrťroku tohto roka, možno začiatkom júna) sa pokúste zaregistrovať hneď v prvý možný deň a v prvú hodinu. Pravdepodobne to bude opäť o 12. hodine. Nezabudnite, že prvé kolo trvalo iba necelé 4 dni, druhé necelý deň. Následne vyplňte žiadosť o poukážku na: http://zelenadomacnostiam.sk/sk/domacnosti/ako-poziadat-o-poukazku/.“[/blockquote]
Medzi ďalšie časté otázky na firmu THERMO|SOLAR patria:
- Na čo je možné použiť kolektory? V podmienkach SR sa slnečné kolektory najčastejšie používajú na prípravu teplej vody. Menšia časť inštalácií slúži aj na podporu vykurovania a/alebo ohrev vody v bazénoch. Vo svete sú časté aj aplikácie na výrobu priemyselného tepla do 100 °C.
- Koľko kolektorov je potrebných na rodinný dom? Na prípravu teplej vody treba pre 4 – 5 člennú rodinu inštalovať cca 5 m2 kolektorovej plochy. Pri podpore vykurovania alebo ohrevu bazénu je potrebná väčšia plocha, ktorú je treba určiť výpočtom na základe energetickej bilancie. Výpočet pre vás môže vykonať niektorý z našich zmluvných partnerov.
- Na akú teplotu ohreje kolektor vodu? Dosahovaná teplota záleží od intenzity slnečného žiarenia, typu použitých kolektorov a účelu ich použitia. Je možné dosahovať aj teploty cez 100 °C, ale takéto zvyčajne nie sú potrebné ani zmysluplné. Teplá voda sa zvyčajne ohrieva na 55 – 65 °C. Dôležitý je fakt, že čím vyššia je požadovaná teplota, tým je nižšia účinnosť a energetická výťažnosť. Nad 60 °C sa zvyšuje intenzita tvorby vodného kameňa.
- Aký typ kolektora použiť v konkrétnom solárnom zariadení? Z kolektorov vyrábaných a predávaných firmou THERMO|SOLAR odporúčame výber podľa nasledujúcich zásad: Pre prípravu teplej vody, podporu vykurovania, prípadne ohrev vody v exteriérovom bazéne v kombinovaných systémoch typový rad kolektorov TS300, prípadne vodorovné kolektory TS330. V zariadeniach vyžadujúcich ohrev na vyššiu teplotu, pre technologické účely a pri požiadavkách na väčší energetický zisk v zime, typový rad kolektorov TS400. Tieto kolektory sú vhodné najmä na celoročný ohrev vody v interiérových bazénoch.
- Aké sú minimálne potrebné komponenty na zostavenie systému? Pre spoľahlivú a dlhodobú činnosť solárneho systému je nutné používať uzavretý solárny systém s nepriamym ohrevom. V kolektore musí byť nemrznúca teplonosná kvapalina umožňujúca celoročné využitie systému. Systém s čerpadlom musí obsahovať: čerpadlo, elektronický regulátor, expanznú nádobu, poistný ventil, odvzdušňovacie zariadenie, plniace zariadenie a výmenník tepla v spotrebiči solárnej energie, spätnú klapku pre prípad ak je spotrebič tepla nižšie ako sú umiestnené kolektory.
- Ako sa dá zostaviť najjednoduchší solárny systém na ohrev vody? Skladá sa zo slnečných kolektorov, nosnej konštrukcie kolektorov, solárnej inštalačnej jednotky, elektronického regulátora, expanznej nádoby, solárneho bojlera, potrubia s izoláciou.
- Aké sú výhody systému s čerpadlom a aké samotiažneho systému? Samotiažny – gravitačný systém má nižšie investičné náklady. Jeho energetický zisk je ale takmer o tretinu nižší ako s čerpadlom. V našich klimatických podmienkach je jeho použitie problematické, pretože solárny systém má menšiu energetickú výťažnosť a vznikajú dodatočné problémy prípadne náklady naviac s tým, aby vstup a výstup ohrievanej vody v zime nezamrzol. Systém s čerpadlom má vyššie investičné náklady, ale aj väčší energetický zisk. Jeho využitie je univerzálnejšie, dá sa zhotoviť aj ako viacokruhový systém.
- Koľko kolektorov je potrebných na ohrev vody, na kúrenie, na ohrev bazénu? Na ohrev teplej vody odporúčame pre 2 – 3 člennú rodinu 2 kolektory s 200 l solárnym bojlerom a príslušenstvom, pre 3 – 4 člennú rodinu potom 3 kolektory s 300 l bojlerom. Na prikurovanie je potrebné urobiť energetickú bilanciu a na základe jej výsledku navrhnúť počet kolektorov. S prikurovaním je zmysluplné uvažovanie v domoch s malými tepelnými stratami, nesmú byť vyššie ako normou predpísané maximum pre novostavby. Je nevyhnutné použiť nízkoteplotný vykurovací systém, napr. podlahové alebo stenové kúrenie. Pre približný odhad sa dá uvažovať s plochou kolektorov rovnou 1/7 vykurovanej plochy. Pre ohrev exteriérového bazénu v kombinovaných systémoch je potrebné uvažovať s plochou kolektorov od 40 do 50 % z plochy bazéna, pri interiérových bazénoch s celoročnou prevádzkou umiestnených v nepresklených objektoch je plocha kolektorov približne rovná ploche bazénu. V takomto prípade odporúčame použiť vákuové kolektory.
- Ako orientovať kolektory pri ich montáži? Kolektory odporúčame montovať na strechu orientovanú južným smerom – azimut 180° so sklonom 45°. Pri odchýlkach od uvedeného azimutu 180° ± 45° nie je nutné robiť korekciu plochy kolektorov. Pri väčších odchýlkach odporúčame zväčšiť plochu kolektorov. Orientácia kolektorov na juhozápad je výhodnejšia ako orientácia na juhovýchod, pretože výskyt hmiel v popoludňajších hodinách je menej častý a teploty okolitého prostredia sú vyššie ako v dopoludňajších hodinách. Sklon kolektorov odporúčame zhodný so sklonom strechy. V rozsahu sklonu strechy 30° až 50° nie je plochu kolektorov potrebné korigovať. Pre celoročné využitie je optimálny sklon 45° až 50°, pre prevažne letné použitie 30°, pre prevažne zimné použitie 60°.
- Aké druhy potrubí používať? Z dôvodu pracovných teplôt a tlakov vyskytujúcich sa v solárnom systéme sa smú používať len kovové potrubia. Optimálne sú medené potrubia. Prípustné sú aj oceľové kúrenárske potrubia, nie sú však vhodné pozinkované rúry, pretože v teplonosnom médiu sa nenachádzajú inhibítory korózie na zinok. Po uplynutí doby použiteľnosti (6 rokov) je možné teplonosnú kvapalinu thesol zlikvidovať v priemyselnej spaľovni odpadov, alebo odovzdať predajcovi na recykláciu.
- Aké druhy izolácií používať? Extrémne teploty, ktoré môžu vzniknúť v solárnom systéme so štandardnými kolektormi sú 180 °C a vákuovými kolektormi až 230 °C. Z tohto dôvodu odporúčame pre štandardné kolektory používať tepelné izolácie z minerálnej vlny Therwoolin alebo z EPDM materiálu Aeroflex. V prípade použitia vákuových kolektorov odporúčame izoláciu z minerálnej vlny Therwoolin.