Analýza starých rozobratých kolektorov ukázala že si zachovali parametre i po rokoch
Analýza starých rozobratých kolektorov z produkcie THERMO|SOLARU Žiar ukázala, že kolektory sú aj po 25 rokoch prevádzky vysoko funkčné a zachovali si svoje vlastnosti. Najdôležitejšia časť slnečného kolektora – absorbér bola podrobená interným testom predovšetkým na hodnoty absorbivity a emisivity. Degradácia parametrov absorbéra, iba na úrovni menej ako 3% za štvrťstoročie, je prekvapujúco dobrá. Informuje o tom Ondrej Dobrocký, vedúci technického úseku THERMO|SOLARU.
,,Analýze sme podrobili historické kolektory typu Heliostar 200, ktoré boli vyrobené v 90. rokoch minulého storočia a pôvodne boli inštalované na kúpeľnom dome v Dudinciach. Solárny systém bol po sprivatizovaní a rozsiahlej rekonštrukcií kúpeľných objektov demontovaný a kolektory z neho boli reinštalované na domoch pracovníkov podieľajúcich sa na rekonštrukcii. Majiteľ solárneho systému s týmito kolektormi v 2019 kontaktoval nášho montážneho partnera, že by kolektory chcel vymeniť (aj keď boli stále funkčné) za nový model a chcel využiť časť prostriedkov z programu Zelená Domácnostiam II. Historické kolektory typu Heliostar 200 (pôvodný názov) sme od neho získali za účelom testovania a výsledky boli prekvapujúco dobré,“ vysvetľuje O.Dobrocký.
Dodáva, že kolektory boli viditeľne poznačené časom a vplyvom dlhoročného vystavenia poveternostným vplyvom. Ich funkčnosť bola podrobená interným testom.
,,Najmä sme boli zvedaví na hodnoty slnečnej absorbivity a tepelnej emisivity absorbéru. Absorbivita sa v priemere pohybovala na úrovni 92% a dobre dopadli aj skúšky emisivity absorbéru – emisivita vychádza v priemere na 21%, to je tak ako u súčasne vyrábaných absorbérov. Po viac ako 25 ročnej prevádzke kolektorov sú tieto výsledky na hodnotách nad naše očakávania, degradácia parametrov absorbéra na úrovni pod 3% je vynikajúca. Keď si porovnáme zaručenú degradáciu výkonu fotovoltických panelov, ktorú udávajú výrobcovia fotovoltických (PV) panelov na úrovni cca 1% ročne, tak po 25 rokoch prevádzky by takýto panel (ak ešte bude funkčný) zaručene stratil ¼ svojho špičkového výkonu,“ konštatoval O.Dobrocký.
Slnečná absorbivita
Absorbivita je schopnosť aktívneho povrchu kolektora pohlcovať slnečné žiarenie.
Emisivita
Pri meraní teploty infračerveným teplomerom alebo termokamerou meriame množstvo energie ktorý vyžaruje (alebo odráža) meraný objekt k meraciemu prístroju. Pri tomto meraní je dôležitý údaj emisivita materiálu ktorý meriame. Emisivita je bezrozmerná veličina určujúca koľko tepla daný materiál vyžaruje (emituje) do okolia.
Heliostar mal predchodcu SALK
THERMO|SOLAR Žiar je najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov s tradíciou sériovej výroby slnečných kolektorov od začiatku 80.rokov minulého storočia. Prvý komerčný slnečný systém s kolektormi SALK bol pôvodne inštalovaný v roku 1983 na ohrev teplej úžitkovej vody na kravíne farmy v národnom podniku Vojenské lesy a majetky Pliešovce. Po likvidácii tamojšej farmy začiatkom 90-tych rokov minulého storočia, stáli kolektory bez prevádzky 8 rokov. Po ich čiastočnej repasácii ich v roku 2006 nainštalovali na rodinné domy na východnom Slovensku, kde spoľahlivo slúžia doteraz.
,,Väčšina výrobcov solárnych kolektorov udáva vysokú prevádzkovú spoľahlivosť a životnosť na úrovni 20 a viac rokov. THERMO|SOLAR však patrí k niekoľkým výrobcom kolektorov na svete, ktorí sa môžu preukázať praxou potvrdenou životnosťou prevyšujúcou 35 rokov. Značná časť kolektorov namontovaných od vzniku firmy v Európe je do dnešného dňa funkčných. Sériová výroba slnečných termických kolektorov SALK sa začala v ZSNP v Žiari nad Hronom začiatkom osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Prvým inštalovaným systémom bolo zariadenie na ohrev bazéna vo vtedajšom pionierskom tábore Borovica neďaleko Žiaru nad Hronom v roku 1982. Ďalšie zaujímavé realizácie sa uskutočnili na kúpalisku Neresnica vo Zvolene, ohrev TUV v závode Oceľové konštrukcie Nováky a spomínaný ohrev TUV v Pliešovciach“, konštatoval O.Dobrocký.
V Novákoch od roku 1986 doteraz (aj po zmene majiteľov) spoľahlivo pracuje 100 slnečných kolektorov SALK inštalovaných v areáli bývalého podniku Oceľové konštrukcie Nováky. Kolektory s absorbčnou plochou 200 m2 denne môžu ohriať až 14 500 litrov teplej úžitkovej vody a energetický zisk kolektorového poľa je 120 200 kWh/rok.
Slnečný svetobežník
Kolektory z THERMO|SOLAR sú najčastejšie inštalovanými výrobkami v rámci národného programu Zelená domácnostiam. Výrobky z THERMO|SOLARU dnes fungujú v 71 krajinách. Kolektory zo Žiaru pracujú v extrémnych podmienkach, alebo na neštandardných spôsoboch využitia tepla. Nájdeme ich na morskom pobreží i vo výške 3 000 m nad morom. Ako príklady možno uviesť inštaláciu vákuových plochých kolektorov na Umwelt-Forschungszentrum Zugspitze vo výške 2650 m nad morom v nemeckých Alpách, alebo zariadenie na odsoľovanie morskej vody v Ománe.
Takmer 40 ročná tradícia
THERMO|SOLAR má takmer 40-ročné skúsenosti s výrobou solárnych kolektorov, unikátnu, patentovo chránenú konštrukciu absorbéra, poskytuje záruku na kolektory 12 rokov, pritom praxou potvrdená životnosť presahuje 30 rokov. Spoločnosť v súčasnej dobe disponuje výrobnou kapacitou na úrovni 300 tisíc m2 kolektorov ročne. Ako jeden z mála výrobcov na svete má na jednom mieste sústredené hlbokoťažné lisovanie kolektorových vaní, výrobu selektívnych konverzných vrstiev a finálnu montáž slnečných kolektorov. Ďalej vyrába všetky typy konštrukcií na upevnenie kolektorov a kompletizuje ucelené solárne systémy. Firma má krátke dodacie lehoty, flexibilnosť pri neštandardných požiadavkách, ľahkú dostupnosť výrobkov na celom území SR i ČR, široký sortiment výrobkov v skladoch najväčších zmluvných partnerov vo výhodných cenových reláciách.
Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk, alebo na tel.: +421-45-601 6080