Prehlbovanie závislosti od Ruska

Návrh energetickej politiky SR, ktorý vypracovalo Ministerstvo hospodárstva SR, konzervuje súčasnú závislosť na dodávkach ropy a zemného plynu z Ruska a ďalej prehlbuje závislosť na dovoze primárnych energetických zdrojov (PEZ). Podľa riaditeľa spoločnosti THERMO|SOLAR Žiar s.r.o., Milana Nováka je to však nevyvážený a nesúrodý materiál. Chýba v ňom základná prognóza vývoja štruktúry a spotreby primárnych energetických zdrojov a spotreby tepla na Slovensku.

Ako ďalej riaditeľ slovenského výrobcu slnečných kolektorov zo Žiaru nad Hronom pre TASR uviedol, predložený materiál by sa mohol nazvať koncepciou rozvoja elektroenergetiky. Iba táto časť je totiž podrobne rozpracovaná, a to s ťažiskom na posilnenie úlohy atómových elektrární v nej. Dôraz kladie na dovoz PEZ z Ruska, ktorý sa už dnes pohybuje na úrovni takmer 90 %. V návrhu však chýba prognóza vývoja spotreby tepla. Pritom je preukázateľné, že v slovenských podmienkach majú práve obnoviteľné zdroje energie (OZE) rozhodujúci potenciál hlavne vo výrobe tepla, dopĺňa M. Novák.

Podľa neho je do návrhu energetickej koncepcie nevyhnutné dopracovať práve oblasť OZE, vrátane cieľov na výrobu tepla z nich. Následne ho bude treba doplniť aj o legislatívu, investičné stimuly, dane a ďalšie nástroje, ktoré umožnia splnenie stanovených cieľov. „V opačnom prípade je to iba slohové cvičenie, ktoré nebude mať na vývoj slovenskej energetiky žiadny vplyv, rovnako ako posledný podobný pokus z roku 2000. OZE sú perspektívne jediným domácim energetickým zdrojom, na ktorého využívanie je Slovensko odkázané nielen z ekologických ale, i ekonomických dôvodov, vrátane znižovania dovoznej náročnosti a tvorby nových pracovných miest,“ konštatoval M. Novák.

Dôkazom, že v danom prípade pôjde aj o dobrý biznis, je podľa jeho slov aj správanie sa nadnárodných petrolejárskych koncernov (Shell, BP, Total), ktoré už dnes investujú do výskumu, vývoja a výroby zariadení na využívanie OZE nemalé finančné prostriedky. Podľa prognóz firmy Shell význam fosílnych a jadrových energetických zdrojov sa postupne bude znižovať a v roku 2060 by sa OZE mali podieľať približne dvoma tretinami na celkovej energetickej spotrebe ľudstva. Je pravdepodobné, že v mnohých krajinách EÚ sa podarí zabezpečiť prírastok energetických zdrojov racionálnejšie než v SR, a to aj vďaka náskoku, ktorý dnes získavajú v oblasti výskumu a vývoja výroby energie z OZE. Je isté, že rast cien fosílnych palív bude ďalej pokračovať. Naopak, technický pokrok a zvyšovanie výrobných kapacít budú ďalej znižovať cenu energie získanú z OZE. Tento vývoj by mala reflektovať aj energetická politika SR, zdôraznil M. Novák.

Ministerský návrh však podľa neho iba konštatuje, že domáce energetické zdroje sú obmedzené na OZE a hnedé uhlie. Napriek tomu, že v predloženom materiáli sa často slovne zdôrazňuje význam OZE, zostáva to iba v rovine deklarácií. Správne však konštatuje, že zostávajú jediným domácim PEZ, pretože vzhľadom na veľkosť zásob hnedého uhlia a s ním spojené environmentálne problémy bude pokračovať útlm jeho ťažby.

Predložený návrh ráta s tým, že výroba elektrickej energie z OZE by sa mala zvýšiť z 5 328 GWh v roku 2002 na 5 853 GWh v roku 2010. Bude to predstavovať asi 18-% podiel na celkovej spotrebe elektrickej energie v najpravdepodobnejšom scenári vývoja, a to iba vďaka existujúcim veľkým vodným elektrárňam.

Napriek mnohým negatívam a rizikám, ktoré sa spájajú s výrobou elektrickej energie z jadra, je táto pri dodržaní stanovených bezpečnostných štandardoch určite prijateľnejšou alternatívou ako elektrina vyrábaná v uhoľných elektrárňach. Je však zavádzajúce, povedal M. Novák, ak autori predloženého materiálu uvádzajú, že v prípade nedokončenia rozostavaného 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa doteraz vynaložené náklady premietnu do ceny elektrickej energie. Odberatelia na liberalizovanom európskom energetickom trhu, s možnosťou voľby dodávateľa, nebudú totiž kupovať od Slovenských elektrární drahú elektrickú energiu, zdôraznil Novák.

Vládna energetická politika rozvíja iba atómové elektrárne Stagnácia solárneho trhu v Nemecku